Sposoby uzyskiwania oceny wyższej niż przewidywana przez nauczyciela na koniec roku
- Roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne.
- Co najmniej na 7 dni przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne informują uczniów
o przewidzianych dla nich ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych poprzez wpis do e-dziennika. - Uczniowi przysługuje prawo ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana ocena roczna, jeżeli:
1) nie ma nieobecności nieusprawiedliwionych z zajęć edukacyjnych, z których ubiega się
o wyższą ocenę;
2) prowadził systematycznie zeszyt przedmiotowy;
3) pisał sprawdziany i zadania klasowe;
4) poprawiał oceny cząstkowe;
5) aktywnie uczestniczył w zajęciach, z których ubiega się o ocenę wyższą niż przewidywana.
- Jeśli uczeń spełni powyższe wymagania, to ma możliwość uzyskania oceny wyższej niż proponowana przez uczącego nauczyciela pod następującymi warunkami:
- Rodzice ucznia, który będzie się ubiegał o ocenę roczną wyższą niż przewidywana
z obowiązkowych zajęć edukacyjnych składają do dyrektora szkoły nie później niż 3 dni przed datą klasyfikacyjnego zebrania rady pedagogicznej pisemny wniosek wraz
z uzasadnieniem, w którym określają rodzaj zajęć edukacyjnych oraz ocenę o jaką uczeń się ubiega. - W przypadku, gdy wniosek dotyczy zajęć edukacyjnych, dyrektor szkoły ustala termin egzaminu sprawdzającego wiadomości i umiejętności nie później niż w dniu klasyfikacyjnego zebrania rady pedagogicznej.
- Egzamin odbywa się w trybie egzaminu klasyfikacyjnego, w formie pisemnej i ustnej