szkoła podstawowa nr 8

Symbole szkolne

Wizja szkoły

„Uczymy atrakcyjnie, wychowujemy skutecznie”.
„Szkolne życie powinno wyrastać stopniowo z życia domowego, powinno podejmować i kontynuować zachowania,
z którymi dziecko oswoiło się już w domu „.

John Dewey

Misja szkoły

1. Nasza szkoła jest nowoczesną, przyjazną placówką przygotowującą absolwentów do samodzielnego funkcjonowania we współczesnym świecie.
  2. Program szkoły ukierunkowany jest na ucznia, jego indywidualne potrzeby, umożliwia mu wszechstronny rozwój osobowości.
  3. Szkoła w swoich działaniach dba o dostosowanie wymagań edukacyjnych do specjalnych potrzeb ucznia zgodnie z zaleceniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
  4. Szkoła umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim uczniom, wspiera rodzinę oraz uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego.
  5. Uczeń korzysta z najnowocześniejszych zdobyczy techniki informatycznej, rozwija swoje zainteresowania i zdolności.
  6. Nad rozwojem ucznia czuwa wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana i odpowiedzialna kadra pedagogiczna, stosująca nowoczesne metody nauczania i wychowania.
  7. Szkoła wprowadza uczniów w role społeczne i zawodowe oraz przygotowuje do kreatywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
  8. Nasza szkoła uczy szacunku dla polskiej historii, kultury i tradycji, przygotowujemy do życia we wspólnocie.
  9. Rodzice są współorganizatorami życia szkoły.
  10. W organizowanym procesie edukacji wdrażamy uczniów do pracy nad sobą, kształtujemy ich samodzielność i poczucie autonomii.
  11. Rozwijamy wrażliwość moralną i etyczną oraz zachęcamy uczniów do twórczej ekspresji artystycznej.
  12. Działalność szkoły stwarza możliwość rozwijania samodzielności uczniów, uczy współpracy i współdziałania w grupie przy wykonywaniu prac.
  13. Szkoła wspiera rodzinę w działaniach wychowawczych, budząc poczucie obowiązku i odpowiedzialności za edukację szkolną dziecka.
  14. Szkoła promuje zdrowy styl życia, wspierając rodziców w ich działaniach przeciw nadwadze i otyłości dzieci.
  15. Szkoła stwarza przyjazną atmosferę sprzyjającą zdobywaniu wiedzy oraz daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji wszystkich uczniów.
  16. Uczeń ma możliwość rozwoju swoich indywidualnych zainteresowań i zdolności, uczy się efektywnego gospodarowania czasem wolnym i ustalania priorytetów.

Sztandar szkoły

Na podstawie decyzji Zarządu Miasta Tarnowa z dnia 20.04.1995 roku szkole nadano imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz przyznano prawo do posiadania własnego sztandaru.

Fundatorem sztandaru była Rada Rodziców. Został on przekazany młodzieży szkolnej na ręce Pani Dyrektor mgr Pelagii Barnaś podczas uroczystości nadania imienia szkole, w dniu 24.05.1995 roku.

Awers: tło zielone, napisy wykonane haftem wypukłym – złotym. Na dole napis: Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tarnowie. W centrum  podobizna poety na tle muru z symbolem Polski Walczącej.

Rewers: tło białe, w jego centrum – czerwona tarcza, na której znajduje się srebrny orzeł wykonany wypukłym haftem.

Poczet sztandarowy

Wygląd sztandaru: drzewiec wysokości 240 cm, zakończony metalowym orłem. Sztandar o wymiarach: 100 cm x 100 cm, dookoła żółte frędzle.

Hymn szkoły

Hymn pokoleń

autor: Zofia Jasnota

Pokolenia odchodzą w przeszłość,
pozostaje po nich ślad na ziemi.
Sprawy jasne i sprawy ciemne
w nasza drogę my dziś zabierzemy

ref: Nie na darmo ginęliście w walce,
nie na próżno cierpieli w obozach,
my jesteśmy i pragniemy
by wasz płomień nieustannie gorzał.
Chcemy sercom dać jeden kierunek,
wspólną pracą zespoić ramiona,
by uczynić świat piękniejszym
i zapalić tych co przyjdą po nas.