szkoła podstawowa nr 8

„…Bo otóż i macie wszystko.

Byłem jak lipy szelest
na imię mi było Krzysztof
i jeszcze ciało – to tak niewiele….”

K.K. Baczyński

Jan Bugaj, pseudonim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – był poetą, którego imię nierozerwalnie splotło się z wydarzeniami drugiej wojny światowej i doprawdy trudno dziś wyobrazić sobie literaturę tego czasu bez Baczyńskiego.

Jego wiersze od lat figurują na listach lektur szkolnych. Znajomość tego nazwiska przekroczyła daleko krąg miłośników poezji.

O Baczyńskim słyszeli nawet Ci, którzy nigdy nie przeczytali ani jednego wiersza. Jego imieniem nazywane są ulice, szkoły, biblioteki i drużyny harcerskie a grób na Powązkach bywa celem wielu wycieczek, nie tylko szkolnych. Zastać tam można również młodych zakochanych zapalających znicze na grobie autora pięknych wierszy miłosnych do żony utrwalonych w jego poezji.

To największy talent wśród młodych, którzy życiem i śmiercią przypieczętowali swoją twórczość. Dlatego na kartach literatury polskiej Krzysztof Kamil Baczyński pozostaje jako jeden z największych w niej meteorów poetyckich. Pozostaje jako poeta-żołnierz, który nie uchylił się przed najwyższą dla ojczyzny ofiarą, ofiarą ze swego życia, ale też jako i artysta, który nie uchybił talentowi twórczemu, jaki do spełnienia został mu przekazany.

Tablice poświęcone patronowi naszej szkoły

Mural, wykonany przez redemptorystę, ojca Pawła.

Niezwykły mural wykonany przez redemptorystę Ojca Pawła.

Uroczyste odsłonięcie tablicy w czasie obchodów 25-lecia naszej szkoły.