Już nie po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.

Dlaczego żonkile?

Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żółtych kwiatów – często właśnie żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania.

W ramach akcji uczniowie klasy IVd wykonali papierowe żonkile,kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które rozdawali nauczycielom, pracownikom i kolegom z innych klas. Ponadto na lekcji języka polskiego oglądnęli premierową wersję filmu Było- nie ma- jest na podstawie opowiadania Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego oraz Kariny Paciorkowskiej.

Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką, Krysią uczniowie odbyli podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a o których chcemy pamiętać.

Zaś uczniowie klas 6 i 7 w ramach zajęć z plastyki wykonali zakładki, których motywem przewodnim był żonkil. Z tak pięknie przygotowanymi zakładkami udaliśmy się na ulice naszego miasta, by obdarować nimi przechodniów i jednocześnie uświadomić, że my – młodzi Pamiętamy

Udział w takiej akcji to doskonała okazja, by poszerzyć wiedzę dzieci i młodzieży na temat historii               i kultury polskich Żydów.