szkoła podstawowa nr 8

Historia

Historia naszej szkoły zaczyna się na długo przed pierwszym dzwonkiem. Najpierw nie było nic, oprócz bujnej trawy, potem pomysł wybudowania nowej szkoły dojrzewał, przeradzał się w plany, aż w końcu przyjechał ktoś i wykopał pierwszy dół, zwiózł pierwszą cegłę i tak pomału zaczął wyrastać budynek.  Swój wkład w powstanie nowej szkoły mieli zdecydowanie pierwsi nauczyciele, których praca rozpoczęła się na długo przed „dniem zero”. Pomagali oni w pracach wykończeniowych tak, aby zdążyć z tym co najpilniejsze i konieczne na przyjęcie uczniów. Ostatnie dni wakacji były dla wszystkich szczególnie pracowite.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1985/1986

Pierwszy dzwonek zadźwięczał 2 września 1985 roku. Na uroczystą akademię przybyło 824 uczniów wraz z rodzicami, opiekunami, przedstawicielami władz i zaproszonymi gośćmi.

Fotografie z kroniki szkolnej

Dzieci rozpoczęły naukę w 26 oddziałach klas pierwszych, drugich i trzecich oraz dwóch oddziałach zerowych. Pracę znalazło tutaj 37 nauczycieli, a pierwszym dyrektorem nowo otwartej placówki została pani mgr Anna Pragłowska.
Z roku na rok szkoła rozbudowywała się i rozwijała. Rok po otwarciu było już 1900 uczniów i 94 nauczycieli.

W 1989 roku stanowisko dyrektora objęła pani mgr Pelagia Barnaś, która pełniła funkcję kierowniczą do 2003 roku.

Największy wyż demograficzny przypadł na lata 1990-1993, gdzie do szkoły uczęszczało ponad 2600 uczniów i pracowało ok. 200 nauczycieli. Śledząc zapis kronik szkolnych od początku istnienia szkoły placówka może się pochwalić licznymi osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. W szkole zawsze istniały koła zainteresowań (m.in. wokalne, muzyczne, taneczne, teatralne, dziennikarskie, sportowe, drużyna harcerska, PCK, koła przedmiotowe), istniały i istnieją formy pozalekcyjnej i pozaszkolnej działalności, gdzie uczniowie mogli i mogą realizować swoje pasje i zamiłowania.
W szkole istniała klasa sportowa o profilu tanecznym, uczniowie tej klasy tworzyli zespół o nazwie „Klasa”, który odnosił liczne sukcesy w zawodach i turniejach również tych ogólnopolskich.

Rok 1995 był dla nas wyjątkowy ponieważ nasza szkoła zyskała patrona. Było to wielkie wydarzenie i długo zastanawialiśmy się kto nim ma być. Propozycji było wiele, ale ostatecznym „zwycięzcą” został Krzysztof Kamil Baczyński.

Uroczystość zaplanowana została na 24 maja, a naszą szkołę zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości. W tym dniu poświęciliśmy również sztandar szkoły i odśpiewaliśmy po raz pierwszy hymn szkoły.

W związku z reformą oświaty w 1998 roku nastąpił podział szkół podstawowych na podstawowe i gimnazja.
W wyniku tego podzielony został również nasz budynek, pawilon A i B został przy szkole podstawowej, a C i D „przeszedł” do gimnazjum.
W tym roku szkolnym nasza szkoła liczyła już tylko 991 uczniów. W roku szkolnym 1998/1999 odeszli ostatni ósmoklasiści.
W latach 2003 – 2008 stanowisko dyrektora szkoły objęła pani mgr Małgorzata Dominik. Dzięki swojej wytężonej pracy, zaangażowaniu i licznym wysiłkom aby nasza szkoła kojarzyła się z bezpieczeństwem, wysokim poziomem nauczania, miłą i życzliwą atmosferą Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego może poszczycić się zdobytym
w 2003 roku tytułem „Szkoła z klasą”.

Dla uczczenia kolejnego etapu w historii naszej placówki w dniu 3 i 4 czerwca 2005 roku  odbyły się uroczystości  20-lecia Szkoły Podstawowej nr 8  im. K.K. Baczyńskiego

Od 2008 roku funkcję dyrektora sprawuje pani mgr Dorota Zaleśny. Dała się poznać jako dobry gospodarz i prężny menedżer.  We współpracy z rodzicami przeprowadzony został remont naszej szkoły. Efektem tego jest estetyczna, przyjazna uczniom szkoła, w której:

• Realizujemy nowatorskie przedsięwzięcia i ciekawe projekty: „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, „Szkoła globalna działa lokalnie”, „Szkoła z prawami dziecka”.
  • Posiadamy także certyfikaty: „Szkoła bez przemocy”,  „Szkoła z prawami dziecka”,  „Szkoła bezpiecznego Internetu”.

21 grudnia 2009 roku odbyła się akcja obdarowywania uczniów przez Mikołajów ze Stowarzyszenia „U Siemachy” oraz Urzędu Miasta Tarnowa.

Jubileusz 25-lecia Szkoły

Jubileusz 25-lecia Szkoły odbył się 23 i 24 września 2010 roku. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znakomitych gości, w tym byłych nauczycieli, absolwentów szkoły, rodziców i uczniów.
W czasie tych uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę Patrona Szkoły –  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.