W 2021 roku przypada 100.rocznica urodzin patrona naszej szkoły – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – wrażliwego, skromnego i utalentowanego poety pokolenia Kolumbów, który zamienił pióro na karabin. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił Go jednym z Patronów roku 2021. Choć poeta zginął w Powstaniu Warszawskim w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki.

Wśród szeregu działań, które miały miejsce w naszej szkole, działań mających na celu przybliżenie uczniom tego niezwykle utalentowanego poetę znalazł się projekt realizowany na lekcjach języka polskiego w klasie 5B – „ Krzysztof Kamil Baczyński – poeta  w pudełku”. Forma pracy  bardzo modna w ostatnim czasie i często wykorzystywana na różnych przedmiotach.

Co należało zrobić? Do pudełka po butach włożyć 12 przedmiotów, które ściśle nawiązywały do krótkiego, ale pięknego życia K.K. Baczyńskiego, następnie pięknie uzasadnić ich celowość, odnosząc się do faktów z życia poety.

Prace uczniów zaskakują, napawają dumą, utwierdzają w przekonaniu, że naszym uczniom sylwetka patrona szkoły jest bardzo bliska i tak wiele o nim wiedzą. Co znajdowało się wśród pudełkowych rekwizytów:

• magnez przedstawiający Warszawę – K.K. Baczyński urodził się i mieszkał w Warszawie,
  • strzykawka – chorował na astmę, borykał się z gruźlicą płuc, a nawet leżał w szpitalu,
  • pierścień harcerski – był harcerzem, należał do Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „ Pomarańczarnia”,
  • pędzel – chciał studiować na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, lecz wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany,
  • indeks – od jesieni 1942 do lata 1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim,
  • Wieża Eiffla – Baczyński interesował się literaturą francuską, zamierzał studiować we Francji – śmierć ojca i wybuch wojny pokrzyżowały mu plany,
  • opaska Powstańca Warszawskiego – Baczyński brał udział w Powstaniu Warszawskim,
  • pistolet – był podchorążym Armii Krajowej, brał udział m.in. w akcji wysadzenie niemieckiego pociągu,
  • cyfra 4 – Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944,
  • medal – został pośmiertnie oznaczony Medalem za Warszawę, ponieważ walczył w obronie miasta.