„Żonkile”- to organizowana corocznie przez muzeum POLIN akcja upamiętniająca kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim. W tym roku już 78. Przypomnijmy, że to właśnie 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Celem akcji „Żonkile” jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.
Dlaczego jednak to akurat żonkile przypinamy tego dnia do ubrań? Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żonkile 19.04, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.
Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.
Hasło „Łączy nas pamięć” towarzyszy akcji „Żonkile” od początku. Muzeum wzywa, by w tym roku, 19 kwietnia, pamięć również łączyła, choć nietypowo, bo wirtualnie. Do akcji można dołączyć z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, obejrzeć wideospacer po miejscach pamięci dawnego getta warszawskiego czy wysłuchać wykładów, odczytów literackich oraz koncertu.
Skorzystaliśmy z tego zaproszenia i podczas dzisiejszych lekcji na wielu przedmiotach wraz z uczniami odbyliśmy wirtualną wycieczkę po muzeum POLIN, razem z P. Beatą Chomątowską wyruszyliśmy w wirtualny spacer po terenie dawnego getta warszawskiego, natomiast z najmłodszymi uczniami mogliśmy wysłuchać słuchowisk.
Uczniowie z naszej szkoły w tym dniu mogli ubrać się na żółto, udekorować dom żonkilami w wazonie, lub znaleźć i sfotografować żonkile w ogródku. Uczniowie klasy 3b pod opieką wychowawcy wykonali symboliczne żonkile z papieru.
Ze względu na pandemię akcja została przeniesiona do internetu, a zatem można ją obejrzeć w naszej galerii.
Mariola Wantuch i Edyta Zelek
Słuchowisko Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”
Słuchowisko Justyny Bednarek „ Historia pewnej ulicy”.