5 października uczniowie klas 1B i 2B wybrali się na wycieczkę do Pacanowa, w ślad za Koziołkiem Matołkiem. Celem podróży było zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki.

Na miejscu czekał na nas Świat Bajek – magiczna kraina, z interaktywną wystawą. Ta bajkowa podróż była jedną wielką przygodą z mnóstwem ciekawych zabaw i zadań. Odwiedziliśmy też Mały Teatr znajdujący się w niewielkiej sali – bez foteli. Założyliśmy ciżemki i na chwile staliśmy się krasnalami oglądającymi spektakl pt. „Mała Syrenka”.

Naszą przygodę zakończyliśmy warsztatami Wybuchowa nauka” z wykorzystaniem ciekłego azotu. Obserwowaliśmy jak bita śmietana zamienia się w mgnieniu oka w pyszne lody. Sprawdziliśmy, czy bananem można przybijać gwoździe co się stanie z napompowanym balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie? Kolejną ciekawostką było wyczarowanie, z ciepłej wody i ciekłego azotu, ogromnej ilości chmur, w których mogliśmy pospacerować.

Wolny czas spędziliśmy w zewnętrznym Parku Edukacyjnym podzielonym tematycznie na cztery przenikające się edukacyjne ogrody.

Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to niezapomniana podróż do krainy dziecięcych marzeń. Jest to niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do czytania literatury i zdobywania wiedzy przez naukę.

Agnieszka Machalska, Bożena Wajda