Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 2d i 4c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Trzcinicy.

Uczniowie zwiedzili Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, który położony jest niedaleko Jasła nad doliną rzeki Ropy – jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce.

Podczas zwiedzania dzieci obejrzały przepiękną wystawę „Początki Słowian”, w czasie której podziwiając zaaranżowane sceny z życia codziennego ludności tych terenów od epoki brązu do wczesnego średniowiecza, dowiedzieli się kim byli nasi bezpośredni przodkowie? Skąd przybyli? Co jedli? Czym się zajmowali? Jak mieszkali?

Następnie zwiedziliśmy park archeologiczny z rekonstrukcjami dwóch osad ludności żyjącej tu przed wiekami.

W sektorze hodowlanym podziwialiśmy m. in. węgierskie, długowłose bydło szare, konie i kozy karpackie, które mogły towarzyszyć tutejszym mieszkańcom w dawnych czasach.

Następnie zdobyliśmy GRODZISKO – „Wały Królewskie”, czyli osadę obronną z początków epoki brązu i grodu słowiańskiego z okresu wczesnego średniowiecza.

Po drodze podziwialiśmy zrekonstruowane odcinki wałów obronnych, chaty, bramy – dokładnie tam, gdzie zostały odkryte przez archeologów.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach, w czasie których poznali sposoby tworzenia tradycyjnych słowiańskich ornamentów. Na zakończenie dzieci mogły samodzielnie wykonać takie zdobienia na lnianych torbach i zabrać ze sobą do domu „kawałek historii”.

Oczywiście nie obyło się też bez zakupu wspaniałych pamiątek, które na długo będą przywodziły wspomnienia przebytej wycieczki.