Pieniny to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych punktów na mapie naszego kraju, a ich piękno mogli podziwiać uczniowie klas: 5B, 5D oraz 6B (7 osób)  podczas wycieczki szkolnej, która odbyła się w dniach 17-19 maja 2023 r.

W podróż wyruszyliśmy wczesnym rankiem, a na miejsce pierwszej atrakcji dotarliśmy kilka minut po 11.  Tą atrakcją była Szczawnica, znany kurort pieniński. Spacerując przepiękną promenadą dotarliśmy do Pijalni Wód Mineralnych. Niestety, pomimo chęci degustacji,  nie mogliśmy tego uczynić – gdyż w tym dniu Pijalnia była zamknięta. Kolejnym punktem programu był rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Mimo deszczu podziwialiśmy przepiękną panoramę pasma górskiego Pienin w wiosennej scenerii oraz majestatyczne ruiny starego zamku w Czorsztynie.

Następnie udaliśmy się na krótki spacer po zaporze na Jeziorze Czorsztyńskim. Dowiedzieliśmy się, że zaporę wodną na Dunajcu kontroluje kilka osób i że pozyskiwanie energii elektrycznej nie jest jej głównym celem, bo jest nim ochrona przed powodziami.

Kolejny dzień pod względem pogody okazał się nieco łaskawszy, jednak nie na tyle, żeby pójść w góry. Poznaliśmy jednak  uroki Wąwozu Sobczańskiego, który okazał się dla niektórych wielkim wyzwaniem.

Interesującą atrakcją turystyczną była cerkiew w miejscowości Jaworki, będąca obecnie kościołem katolickim. Cerkiew na tym terenie to pozostałość po Rusinach, którzy zamieszkiwali te tereny.

Ponieważ niekorzystna pogoda zmusiła nas do wprowadzenia kilku zmian w harmonogramie wyjazdu odwiedziliśmy Koło Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych, gdzie mogliśmy uczestniczyć w warsztatach wypiekania moskoli! Jak się później okazało również w ich degustacji.  Były pyszne!

Wyczekiwany przez uczestników kolejny dzień przywitał nas pięknym słońcem- radości nie było końca, tym bardziej, że mieliśmy go spędzić w parku rozrywki Spiska Kraina. Po obejrzeniu filmów w kinie 7D, zwiedzeniu Parku Miniatur, który znajduje się na terenie parku uczniowie mogli do woli oddawać się zabawie. Atrakcją bez wątpienia najciekawszą okazał się laserowy paintball. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się na pyszny obiad w łąckiej restauracji – naleśniki z serem – pierwsza klasa.

Myślę, że każdy z wycieczki przywiózł nie tylko pamiątki, ale też ,,bagaż’’ niezapomnianych wspomnień. Dla uczniów była to nie tylko okazja do radosnego przebywania z sobą, ale również czas poznawania piękna przyrody i historii miejscowości położonych u stóp Pienin.