Głównym założeniem zajęć w kl. I B było rozwijanie pasji badawczej uczniów poprzez ciekawe eksperymenty przez nich wykonywane. Zajęcia tego typu zachęcają dzieci do poznawania otaczającego świata oraz uczą prowadzenia obserwacji, zadawania pytań i wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów oraz zaobserwowanych zjawisk przyrodniczych. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję sprawdzić między innymi, czy magnesy przyciągają wszystko, czy można zasymulować wybuch wulkanu, wykonać barwny wir na mleku, napompować balon za pomocą octu i sody, wyhodować samodzielnie fasolę. Informacje wspomagające wykonywanie eksperymentów mali naukowcy czerpali z dostępnych im źródeł (Internet, książki encyklopedie, czasopisma). Postawienie dzieci w roli badacza i eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczając im wielu nowych wrażeń, emocji i radości, a jednocześnie sprawiło, że uczyły się odkrywając to, co nieznane, a zarazem fascynujące.

Bożena Wajda