W naszej szkole funkcjonuje oddział przygotowawczy, w którym uczą się uczniowie z Ukrainy. W roku ubiegłym było takich oddziałów dwa i skupiały one 58 uczniów. Część z nich kontynuuje naukę w regularnych klasach, gdzie uczą się wspólnie z uczniami polskimi, część wróciła do swojej ojczyzny. Uczniowie, którzy z nami pozostali, nawiązali nowe przyjaźnie z rówieśnikami w polskich oddziałach.

Dzięki projektowi „Poznajmy się” (w ramach którego dzieci otrzymały tematyczne książki i dostęp do materiałów edukacyjnych) uczniowie klasy 2a, 3a, 3c, 4d, 5b oraz oddziału przygotowawczego poznali życie, kulturę oraz tradycje sąsiadujących ze sobą państw – Polski i Ukrainy. Dodatkowo wiedza zdobyta w trakcie zajęć została poparta żywymi przykładami. Uczniowie przynieśli ze sobą symbole narodowe, bliskie im przedmioty, które chętnie udostępniali innym (między innymi wyszywankę ukraińską), co rozbudzało ciekawość i jednocześnie integrowało grupę. Wszystkie te działania stały się inspiracją do rozmów nt. podobieństw i różnic obu kultur, uczyły otwartości oraz konieczności wspierania się w trudnych chwilach.