W odpowiedzi na apel MEiN nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta. Jej celem jest uczczenie ważnych postaci i wydarzeń, które zapisały się w historii naszego regionu i kraju. Chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań, które wpisują się w założenia akcji #Szkoła Pamięta. Oto one:

– spacer Aleją Dębów Katyńskich mieszczącą się przy ul. Wojska Polskiego. To tutaj w roku 2009 posadzono dęby upamiętniające oficerów zamordowanych w Katyniu. Każdy z nich upamiętnia jednego z oficerów zamordowanych w Katyniu. Z roku na rok drzewa stają się coraz bardziej okazałe. Nieopodal na równo przystrzyżonym trawniku stoją też drewniane sylwetki oficerów. Z tablic informacyjnych możemy doczytać szczegóły katyńskiej historii.

– uporządkowanie austriackiego cmentarza wojennego nr 202 z okresu I wojny światowej i zgłębienie jego historii,

– odwiedzenie miejsc pamięci : zapalenie zniczy przy pomniku I Transportu Więźniów do KL Auschwitz, pomniku Ofiar Stalinizmu,

– zapalenie zniczy przy mogile Powstańców , Sybiraków i ofiar II wojny światowej na Starym Cmentarzu,

– odwiedzenie pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, przypomnienie sylwetki Władysława Jagiełły i jego roli jaką odegrał w bitwie w 1410r.,

– wykonanie gazetki ściennej upamiętniającej bitwę pod Łowczówkiem w 1914 r., zgłębienie historii tego miejsca i jego znaczenia dla młodego pokolenia,

– przypomnienie sylwetki gen. Józefa Bema, tarnowianina, który zasłynął jako bohater kilku narodów, Tadeusza Tertila- burmistrza Tarnowa w wieku XXw., Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – patrona naszej szkoły oraz Jana Pawła II- Lolka.

Szkolny Klub Wolontariatu jak co roku zorganizował akcję „ Strażnicy pamięci”, która zachęca wszystkich do stawiania zniczy na grobach osób samotnych, bezdomnych, z nieustaloną tożsamością. Tym sposobem na wielu zapomnianych grobach zapłonęło światełko pamięci.

Uczniowie pod pomnikiem ofiar wojny i faszyzmu

Dekoracja  "Szkoła Pamięta"

Dekoracja - zdjęcia Łowczówka