„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza to temat tegorocznego Narodowego Czytania. Akcja ta zainicjowana  została w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całej Polsce odbyło się czytanie utworów Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Bolesława Prusa, Gabrieli Zapolskiej i innych.

Dnia 12 września uczniowie klas piątych spotkali się na jadalni, by czytać sztandarowe działo polskiego romantyzmu. Dlaczego  w tym roku wybrano utwory Mickiewicza? Odpowiedź jest jedna; dokładnie 200 lat temu ukazał się w Wilnie tomik zatytułowany „ Ballady i romanse”, zaś rok 2020 ogłoszono rokiem polskiego romantyzmu. Włączając się w akcję, zaprosiliśmy do udziału w  Narodowym Czytaniu uczennice z klasy 8D, a wśród wybranych utworów znalazły się m.in.: ,,Świtezianka”, ,,Powrót taty’’ oraz  ,,Pani Twardowska” .

Spotkanie przy Balladach uatrakcyjniły przygotowana scenografia, prezentacja multimedialna oraz przepiękne stroje kilkorga uczniów klasy 5B, którzy wcielili się w postać samego Pana Twardowskiego, Mefisofelesa, z którym właśnie on podpisał cyrograf. Nie zabrakło również  pięknych strojów nawiązujących do epoki romantyzmu.