W tym roku inaczej niż zwykle będziemy obchodzić  Święto Flagi i Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Nie zaśpiewamy wspólnie „Majowej Jutrzenki”, nie weźmiemy udziału w uroczystej akademii co roku organizowanej  w naszej szkole. W tym roku to klasy 8b i 8c miały podjąć się jej przygotowania.

Pokażmy jednak,  że pamiętamy i potrafimy uczcić to święto, nawet w tych trudnych, niecodziennych czasach!

Zdecyduj, w jaki sposób upamiętnisz ten wyjątkowy dzień. Wywieś flagę, napisz wiersz, wykonaj pracę plastyczną, np. plakat lub kotylion. Może zaśpiewasz jakąś pieśń patriotyczną z rodziną?  Tylko pamiętaj, Młody Patrioto! – każdą swoją aktywność trzeciomajową zatrzymaj w kadrze – zrób zdjęcie lub nagraj i  prześlij.

Poszukaj w dostępnych źródłach postaci, które powinny nam się kojarzyć z tą wyjątkową chwilą: Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego.  Pomocny w poszukiwaniach może być obraz naszego wspaniałego malarza obrazów historycznych – Jana Matejki – „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Możesz go znaleźć pod linkiem:

Przebierz się za jedną z wybranych postaci, zrób zdjęcie i wyślij. Wykorzystaj dostępne w domu, na strychu lub  w „szafie dziadka” rekwizyty.

Wszystkich szkolnych patriotów nagrodzimy cząstkową oceną celująca z przedmiotów: wiedzy o społeczeństwie, plastyki, historii i języka polskiego. Wybrane prace ukażą się na naszej stronie.

Prace wyślijcie do 6 maja na adres: mariolawantuch@sp8tarnow.pl  lub anettajacek@sp8tarnow.pl

Mariola Wantuch

Anetta Jacek